Cirkevný ústavný zákon č. 1/1993
DRUHÁ ČASŤ
ČLENSTVO V CIRKVI
Článok 5
Vznik členstva v cirkvi
(1) Členstvo v Evanjelickej cirkvi sa nadobúda krstom alebo prijatím do cirkvi toho, kto bol pokrstený v inej kresťanskej cirkvi.
(2) Krst dieťaťa sa vykonáva v krátkom čase po jeho narodení. V odôvodnených prípadoch možno dieťa pokrstiť aj v neskoršom veku. Nepokrstenú osobu, ktorá požiada o prijatie do Evanjelickej cirkvi, treba pokrstiť i v dospelom veku.
(3) Pokrstené dieťa sa stáva členom cirkevného zboru jeho rodičov alebo jedného z nich. Dospelá osoba prijatá do Evanjelickej cirkvi sa stáva členom cirkevného zboru, v ktorom sa jej prijatie uskutočnilo.
Článok 6
Zánik členstva v cirkvi
(1) Členstvo v Evanjelickej cirkvi zaniká vystúpením, vylúčením, úmrtím a vyhlásením za mŕtveho.
(2) Vylúčiť z Evanjelickej cirkvi možno len z dôvodov ustanovených v tejto ústave.
Článok 7
Práva a povinnosti člena cirkvi
(1) Člen Evanjelickej cirkvi má najmä tieto práva:
a) zúčastňovať sa na činnosti cirkvi, predovšetkým cirkevného zboru
b) zúčastňovať sa na službách Božích a prijímať prostriedky milosti
c) žiadať duchovnú a materiálnu pomoc v núdzi a využívať služby cirkevnej charity
d) voliť a byť volený do cirkevných orgánov
e) predkladať žiadosti, návrhy a podnety cirkevným orgánom a cirkevným predstaviteľom
f) zúčastňovať sa na zasadnutiach zborových konventov, vyjadrovať sa k veciam, ktoré sú predmetom ich rokovaní a hlasovať o nich
g) domáhať sa ochrany svojich práv pred cirkevnými orgánmi a cirkevnými súdmi(2) Právo voliť a právo hlasovať na zborovom konvente nadobúda člen cirkvi po dovŕšení plnoletosti.
(3) Právo byť volený do cirkevných orgánov nadobúda člen cirkvi, pokiaľ táto ústava neustanovuje inak, dovŕšením 21 rokov.
Článok 8
(1) Všetci členovia Evanjelickej cirkvi bez rozdielu rasy, pohlavia, jazyka, sociálneho a spoločenského postavenia majú rovnaké práva.
(2) Evanjelická cirkev v záujme čo najlepšieho pochopenia Božieho slova slúži svojim veriacim v ich rodnom jazyku. V národnostne zmiešaných cirkevných zboroch sa služby Božie konajú nielen v slovenskom jazyku, ale aj v jazykoch národností.
Článok 9
(1) Člen Evanjelickej cirkvi má najmä tieto povinnosti:a) zúčastňovať sa na službách Božích a prijímaní sviatostí.
b) žiť príkladným kresťanským životom v rodine i v spoločnosti a vychovávať svoje deti v evanjelickom duchu
c) rozširovať a prehlbovať svoje duchovné vedomosti, zúčastňovať sa na náboženskej výchove a konfirmačnej príprave
d) zúčastňovať sa na činnosti cirkvi, najmä v cirkevnom zbore a prispievať na úhradu nákladov tejto činnosti
e) podľa svojich schopností a možností plniť úlohy a funkcie v cirkvi f) dodržiavať ustanovenia tejto ústavy, cirkevné zákony a nariadenia, plniť rozhodnutia cirkevných orgánov a cirkevných predstaviteľov a podrobiť sa rozhodnutiam cirkevných súdov
(2) Konfirmačnú prípravu absolvujú členovia cirkvi vo veku nad 12 rokov. Príprava je spravidla dvojročná. Výnimku povoľuje senior. ( -> pozri Záväzné úpravy č. 4/1996 B ods. 1)Článok 10
(1) Evanjelická cirkev požaduje od svojich členov, aby žili príkladným kresťanským a občianskym životom, dodržiavali zásady kresťanskej mravnosti a občianskej spolupatričnosti i zákony demokratického štátu. Cieľavedomou náboženskou a etickou výchovou bojuje proti nemravnosti a iným protispoločenským javom.
(2) Za vedomé porušovanie pravidiel mravného života a cirkevných zákonov vyvodzuje voči svojim členom disciplinárne dôsledky.
Článok 11
(1) Evanjelická cirkev považuje za základ cirkevného a občianskeho spoločenstva kresťanskú rodinu. Všetkými dostupnými prostriedkami sa usiluje, aby rodinný život jej členov bol harmonický a všeobecne príkladný. Sledujúc tento cieľ vedie svojich, najmä mladých, členov k tomu, aby vstupovali do manželstva uvážlivo a manželstvá uzavierali cirkevným spôsobom.
(2) Uzavrieť manželstvo môžu členovia cirkvi zásadne len po dovŕšení plnoletosti. V nižšom veku môže člen cirkvi uzavrieť manželstvo len so súhlasom občianskeho súdu.
(3) Evanjelická cirkev vychádzajúc z Písma svätého čelí všetkými prostriedkami duchovného vplyvu narušovaniu a rozvracaniu manželstiev.
(4) Cirkevný sobáš rozvedenej osobe môže povoliť dištriktuálny biskup.Článok 12
Rozvod manželstva kňaza sa považuje za porušenie stavovských povinností a postihuje sa disciplinárne. Od disciplinárneho postihu možno upustiť, ak sa preukáže, že rozvod manželstva nezavinil.
Článok 13
Cirkevná disciplína
(1) Evanjelická cirkev zabezpečuje cirkevnú disciplínu predovšetkým náboženskou výchovou a osobným príkladom svojich predstaviteľov. Proti porušovaniu cirkevnej disciplíny bojuje opatreniami napomínajúcej lásky. Disciplinárny postih uplatňuje len v prípadoch závažného porušenia cirkevnej disciplíny.
(2) Disciplinárny postih vykonávajú cirkevné orgány a cirkevné súdy. Podrobnosti o disciplinárnom postihu a o disciplinárnom konaní upraví osobitný cirkevný zákon.
(3) Vylúčenie z Evanjelickej cirkvi ako disciplinárny trest možno uložiť len tomu, kto hrubo poruší Božie prikázania, vedome koná proti životným záujmom cirkvi, vedie nemravný, nečestný a pohoršujúci život a pri tom neprejavuje žiadnu snahu o polepšenie, ba ani ľútosť.
(4) Vylúčiť z cirkvi môže len dištriktuálne presbyterstvo.
Členstvo v cirkvi, práva a povinnosti člena.pdf