Aktuálny život cirkevného zboru a krátky pohľad do histórie
Služby Božie - každú nedeľu o 10:10 hod. (v prvú nedeľu v mesiaci spolu so spoveďou a Večerou Pánovou).
Detská besiedka prebieha počas Služieb Božích. Počas druhej piesne v kostole deti prijmú požehnanie; v sprievode vedúcej besiedky odídu na faru na detské vyučovanie.
Spoločenstvo mládeže každý týždeň v zborových priestoroch v sobotu o 16:00 hod.
Konfirmačná príprava každý druhý pondelok 17:30-19:30 hod.
Náboženskú výchovu vyučujeme v Súľove-Hradnej na miestnej základnej škole - Základná škola s materskou školou Súľov - Hradná 64Z histórie nášho Evanjelického a. v. cirkevného zboru v Súľove - Hradnej
Obec Súľov – Hradná je známa svojimi nádhernými skalami obklopujúcimi ju takmer zo všetkých strán. Avšak návštevníkov môže zaujať i svojou bohatou históriou. V písomných prameňoch sa obec po prvýkrát spomína v roku 1193. V minulosti bola vlastníctvom šľachtických rodov Súľovských, od roku 1550 Sirmiensisovcov, časti obce patrili i šľachtickej rodine Akaiovcov.
Počiatky Evanjelického zboru v Súľove siahajú do čias šírenia reformácie z Nemecka do Uhorska. Úzko sú spojené s miestnym zemepánskym rodom Sirmiensisovcov, ktorí sa veľmi skoro stali vyznávačmi myšlienok volajúcich po náprave cirkvi. Už v roku 1578 sa ako prvý kňaz tohto zboru spomína kňaz Filip. Ochrancom cirkvi sa stal Teodóz Sirmiensis (zomrel v roku 1627), súčasník a priateľ uhorského palatína Juraja Turzu. Spolu s ním sa zúčastnil Žilinskej synody na jar v roku 1610. Na znak svojej viery dal so svojím švagrom Jánom Dávidom a Štefanom Akaim (príbuzným svojho druhého už nebohého švagra Pavla Akaiho) postaviť v Súľove v roku 1616 kamenný kostol, ktorý patrí medzi najstaršie renesančné protestantské kostoly na Slovensku.
Za čias protireformácie bol tento kostol evanjelikom odobratý a vo vlastníctve katolíckej cirkvi zostal dodnes. Súľovskí evanjelici vyvíjali obrovskú snahu o prinavrátenie kostola poukazujúc na skutočnosť, že od roku 1681 sa Súľov stal tzv. artikulárnym miestom, kde bolo evanjelikom dovolené slobodné vyznávanie viery. Keďže ani po mnohých žiadostiach a sťažnostiach sa miestnym evanjelikom nepodarilo získať kostol späť, upravili si na chrám (modlitebňu) drevený dom, darovaný Františkom Sirmiensisom v roku 1734.
Tento provizórny chrám časom svojou konštrukciou a veľkosťou prestal vyhovovať, a tak si tunajší evanjelici podali žiadosť na kráľovský dvor o povolenie stavby nového murovaného kostola. Dňa 16. júla 1748 panovníčka Mária Terézia ich žiadosť schválila. Kostol postavili na pozemku Františka a Karola Sirmiensisovcov pri potoku v blízkosti dreveného chrámu. Nový kostol bol slávnostne posvätený na deň Michala 29. septembra 1750 so zasvätením Trojjedinému Bohu.
Súľovský evanjelický kostol navštevovali ľudia zo širokého okolia, keďže spolu s Uhrovcom a Trenčínom boli jediné povolené evanjelické zbory v Trenčianskej stolici. V roku 1785 tvorili fílie zboru tieto lokality: Hradná, Bodiná, Vrchteplá, Kostelec, Rajec s Trstenou, Bytčica, Lietava, Lietavská Lúčka, Kysucké Nové Mesto, Zárieč, Jablonové, Ovčiarsko a Beňov.
Budova kostola prešla viacerými prestavbami. V roku 1907 kostol zaznamenal veľkú premenu nielen v interiéri, ale zväčšením okien sa podstatne zmenil i vonkajší vzhľad kostola. Opravy kostola prebiehali i v roku 1968. V roku 1990 bola dokončená generálna oprava kostola, v roku 2014 oprava vonkajšej fasády a v roku 2021 obnova jeho interiéru spolu s reštaurovaním historického nápisu o povodni z roku 1757.
S ohľadom na svoju historickú a architektonickú vzácnosť bol Evanjelický kostol v Súľove v roku 2011 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku Slovenska.
Nehovor Bohu, aký veľký máš problém,
ale povedz problému,
aký veľký je Tvoj Boh!